Wspinaczka

Kurs na instruktora alpinistycznych technik linowych

 

Ogłaszamy nabór na kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalizacji Alpinistyczne Techniki Linowe.

Najbliższy termin:

1-7 czerwiec 2020

7-13 wrzesień 2020

 

w przypadku zebrania się grupy chętnych w innym terminie, daty szkolenia ustalamy indywidualnie z osobami zainteresowanymi

 

Struktura i program kursu

Kurs składa się z dwóch części - ogólnej (56 godzin), jednakowej dla wszystkich dyscyplin oraz specjalistycznej (70 godzin), zawierającej teorię i praktykę z alpinistycznych technik linowych.

Część ogólna prowadzona jest w formie atrakcyjnych wykładów i warsztatów, względnie w formie eksternistycznej w uzasadnionych przypadkach.  Zajęcia wchodzące w skład tej części to anatomia ogólna i podstawy kształcenia ruchowego, fizjologia człowieka, psychologia i pedagogika, opieka nad poszkodowanym oraz teoria i metodyka rekreacji. Część specjalistyczna realizowana jest na sztucznych ścianach wspinaczkowych, parkach linowych, terenach leśnych oraz na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

 

 

Ramowy program części specjalistycznej

 1. Charakterystyka alpinistycznych technik linowych.
 2. Podstawy prawne związane z alpinistycznymi technikami linowymi.
 3. Podstawowy sprzęt alpinistyczny (liny, taśmy, repsznury, uprzęże, karabinki, przyrządy asekuracyjne, kaski i akcesoria) oraz wszystko co z nim związane (budowa, parametry wytrzymałościowe, zasady użytkowania).
 4. Zasady wiązania węzłów oraz praktyczna nauka wiązania: stopera, pojedynczej ósemki, powrotnej ósemki, ósemki równoległej, kluczki, podwójnej ósemki, ósemki z podwójnym uchem (uszy królicze), prusika klasycznego, prusika francuskiego/stopera taśmowego, blokera, flagowego, półwyblinki, wyblinki i rożkowego.
 5. Przygotowywanie, zwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie liny.
 6. Tworzenie punktów asekuracyjnych oraz stanowisk.
 7. Struktura różnych zajęć ruchowych związanych z alpinistycznymi technikami linowymi.
 8. Zasady pracy z ludźmi w różnym wieku, na różnych poziomach zaawansowania i o różnych oczekiwaniach.
 9. Niebezpieczeństwa zajęć ruchowych związanych z alpinistycznymi technikami linowymi - rozpoznawanie i profilaktyka.
 10. Zjazdy i wychodzenie po linie.
 11. Kolejki tyrolskie.
 12. Mosty linowe.
 13. Okazjonalne parki linowe i inne linowe atrakcje.
 14. Obsługa stałych parków linowych.
 15. Budowa i rodzaje parków linowych oraz ich wyposażenie; przepisy związane z budową oraz eksploatacją parków linowych.
 16. Techniki autoratownicze i ratownicze.
 17. Obsługa sztucznych ścian wspinaczkowych.
 18. Budowa i rodzaje sztucznych ścian wspinaczkowych oraz ich wyposażenie; przepisy związane z budową, instalacją oraz eksploatacją sztucznych ścian.
 19. Wspinaczka i asekuracja z górną protekcją, prawidłowa technika, metodyka nauczania oraz podstawowe błędy + podstawy dolnej asekuracji.  

 

 

Kwalifikacje

Każdy kurs alpinistyczny na instruktora technik linowych realizowany przez naszą szkołę, kończy się egzaminem, po którego pozytywnym zaliczeniu wydajemy zaświadczenie potwierdzające posiadanie kompetencji zawodowych IRR o specjalności Alpinistyczne Techniki Linowe. Na wniosek absolwenta kursu wydajemy również plastikową legitymację (na wniosek osoby która ukończyła kurs, koszt 15 zł). Zaświadczenie o ukończeniu kursu alpinistycznego na instruktora technik linowych upoważnia do prowadzenia zajęć z zakresu wspinaczki z górną asekuracją zarówno na sztucznych ścianach wspinaczkowych jak i w skałach, zajęć zawierających zjazdy i wychodzenie po linie, pokonywanie mostów linowych, kolejek tyrolskich oraz innych linowych atrakcji zawartych w programie kursu, a także zajęć na parkach linowych okazjonalnych i stałych.

Kusy na IRR prowadzimy w oparciu o art. 117 Prawa Oświaty (Dz.U. 2019 poz. 1148) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. 2019 poz. 652), a sam zawód instruktora rekreacji ruchowej został ujęty w spisie zawodów w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz jej stosowania (Dz.U. 2010 nr 82 poz. 537 ze zm.).

 

 

Warunki uczestnictwa:

 • ukończona szkoła średnia
 • badania do prac na wysokości powyżej 3 metrów
 • obycie z technikami linowymi – wspinaczka, taternictwo jaskiniowe

 

Cena kursu:

 • część ogólna 100-300 zł (w zalezności od ilości osób)

Zawiera: zajęcia w formie wykładów i warsztatów oraz częściowo w formie eksternistycznej, materiały szkoleniowe oraz egzamin teoretyczny.

Z części ogólnej mogą zostać zwolnieni absolwenci studiów wyższych na kierunku wychowania fizycznego lub turystyki i rekreacji oraz instruktorzy rekreacji ruchowej innej specjalności.

 • część specjalistyczna 1500 zł

Zawiera: 7 dni szkolenia, wstęp na obiekty w ramach zaplanowanych tam zajęć, materiały szkoleniowe oraz egzamin teoretyczny i praktyczny.

Dodatkowe koszty: dojazdy na miejsce zajęć, ewentualnie noclegi i wyżywienie.  

 

 

Zapisy

W celu zapisania się na kurs IRR o specjalności Techniki Linowe prosimy o kontakt mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: Mateusz Gutek +48 602 730 213 Jarosław Gutek +48 600 212 353.

Dla zorganizowanej grupy min. 4 osób ustalamy termin wg. indywidualnych preferencji szkolonych. W takim przypadku prosimy o kontakt w celu ustalenia dogodnego terminu i miejsca szkolenia.

 

Na pierwszych zajęciach należy złożyć komplet dokumentów w przeźroczystej koszulce A4:

 • własnoręcznie podpisana karta zgłoszenia z wydrukowanym bądź wklejonym zdjęciem,
 • kserokopia ukończenia szkoły średniej lub świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów,
 • potwierdzenie przelewu bądź gotówka w kwocie równej cenie kursu, pomniejszonej o wysokość zadatku,
 • zdjęcie dobrej jakości w wersji elektronicznej, w formacie jpg lub png do umieszczenia na plastikowej legitymacji instruktorskiej,
 • kserokopia dowodu osobistego lub paszportu.

 

 

Zobacz galerię zdjęć z jednego z naszych kursów na instruktora alpinistycznych technik linowych!

 

Pliki do pobrania:

Warto zobaczyć również:

 POWRÓT- karty zgłoszenia
- wniosek o wydanie leg.
- inf. o kursach
- materiały szk.

GOU-TEC Jarosław Gutek
tel: 600 212 353
e-mail: jarek@gou-tec.pl

TDMA Mateusz Gutek
tel: 602 730 213
e-mail: mateusz@tdma.pl

(c) 2014 Gou-Tec & TDMA. All Rights Reserved. | Polityka Cookies