Jaskinie

Jaskinie beskidzkie

W Beskidach zbudowanych ze skał fliszu karpackiego (piaskowce, łupki ilaste i margle) jaskinie powstają w wyniku procesów innych niż procesy krasowe. Są to grawitacyjne i odprężeniowe ruchy masowe skał, w wyniku których następuje rozwarcie i poszerzenie szczelin.

Beskidzkie jaskinie, nie mają pełnych rozmachu wejść, takich jak w przypadku jaskiń tatrzańskich czy jurajskich. Otwory ukryte są czasem w zaroślach, a niepozorna dziura w ziemi może prowadzić do niezwykle ciekawego systemu korytarzy. W naszej okolicy znajduje się kilkaset jaskiń i wciąż odkrywanie są nowe. Najdłuższa w Beskidach - jaskinia Wiślańska (ponad dwa kilometry długości) oraz najgłębsza - Miecharska (56 metrów głębokości) odkryte zostały w ciągu ostatnich kilkunastu lat…

Choć beskidzkie jaskinie mają głównie rozwinięcie poziome, zdarzają się w nich progi, uskoki, a nawet studnie. Niektóre groty składają się z wielosetmetrowej plątaniny korytarzy: szerokich, wąskich, wysokich i zupełnie niskich, a także zacisków kończących się większymi komnatami. Temperatura naszego podziemnego świata wynosi ok. 6 - 7° C niezależnie od pory roku, dlatego potrzebne jest do jego eksploracji odpowiednie ubranie – najlepiej polarowe.

Wyprawy te są dostępne dla każdego, bez względu na wiek i tuszę. Potrzebne są tylko chęci i minimum sprawności fizycznej.

Zapewniamy kombinezon jaskiniowy, kask z latarką czołową i rękawice oraz opiekę doświadczonych instruktorów taternictwa jaskiniowego oraz ratowników GOPR. Gorąco polecamy!!!

 

 

Najciekawsze jaskinie w Beskidach:

Jaskinia w Trzech Kopcach – jedna z najdłuższych w polskich Karpatach Fliszowych – ok. 1200 metrów. Wycieczkę zaczynamy w Szczyrku Biłej, dojście do otworu jaskini zajmie około godziny. Pod ziemią spędza się około dwóch godzin. Trasę dobieramy do waszych możliwości i oczekiwań. Razem wyprawa zajmuje ok. 4,5–5 godzin

Jaskinia w Jaworzynie – to zespół sal połączonych ciasnymi przejściami. Dojście ok. 1,5 godziny z centrum Szczyrku. Eksploracja jaskini trwa ok. 1 godziny. Razem wycieczka 3–4 godziny. Można ją również połączyć z wejściem na szczyt Skrzycznego.

Jaskinia Salmopolska – rozwinięta jest na szczelinie skalnej, którą czasem trzeba się przeciskać, w innych miejscach otwiera się przed zwiedzającymi 4- metrowa „przepaść”. W czasie opadów w jaskini płynie podziemny strumyk. Eksploracja trwa około 1 godziny. Razem wyprawa około 2 godziny.

Jaskinia Malinowska – rozwinięta jest na wysokiej szczelinie skalnej. Dawniej udostępniona do zwiedzania z pomocą drabin, dzisiaj do pokonania studni wejściowej użyć trzeba drabinki linowej, która stanowi dodatkową atrakcję. Eksploracja trwa około 1 godziny. Dojście ok. 1 godziny. Razem wycieczka 3–4 godziny.

 

 

 POWRÓT- karty zgłoszenia
- wniosek o wydanie leg.
- inf. o kursach
- materiały szk.

GOU-TEC Jarosław Gutek
tel: 600 212 353
e-mail: jarek@gou-tec.pl

TDMA Mateusz Gutek
tel: 602 730 213
e-mail: mateusz@tdma.pl

(c) 2014 Gou-Tec & TDMA. All Rights Reserved. | Polityka Cookies